Путін може почати нове вторгнення в Україну через автокефалію УПЦ - Financial Times

15.10.2018 | 11:03

Втрата українського патріархату знижує вагу Росії в православному світі, підриває «Русский мир», дає їй менше приводів претендувати на звання Третього Риму

Рішення Священного синоду Вселенського патріархату Константинополя надати автокефалію Українській православній церкві може стати приводом для нового вторгнення Російської Федерації в Україну.

Про це пише Financial Times.

Видання нагадує, що після завершення Синоду духовний православний лідер Патріарх Варфоломій ухвалив історичне рішення: він пообіцяв надати автокефалію Українській православній церкві (УПЦ).

У відповідь РПЦ заявила, що може розірвати відносини з Константинополем, що потенційно загрожує розколом, який можна порівняти за масштабом з подіями 1054 року, коли схоже сталося між православною та католицькою церквами.

Як наголошується у статті, цей розкол між Україною та Росією має не тільки релігійний, але й геополітичний характер. Він зводить нанівець спроби Москви утримати Київ у своїй політичній орбіті та відновити свій вплив на пострадянському просторі. Він також завдає удару по концепції «Русского мира», який, за задумом Володимира Путіна, мав би включати ймовірно братські народи України та Білорусі, частково пов'язані православ'ям.

Хоча московський патріарх і отримав право висвячувати патріарха київського ще 1686 року, газета нагадує, що в 1990-х роках, після розвалу СРСР, українська православна церква Київського патріархату відкололася від Москви. А після 2014 року, коли РПЦ відмовилася засудити кровопролиття на сході України, лави УПЦ, що відкололася, помітно поповнилися.

Тепер, якщо в листопаді Варфоломій, як очікується, надасть УПЦ автокефалію, це надасть нового імпульсу прихильникам української незалежності. Це може також збільшити шанси на переобрання президента Петра Порошенка, який активно виступав за релігійну свободу Києва.

При цьому російський президент зазнає сильного удару. Путін обрав собі в помічники РПЦ у спробі відновити статус Росії як великої держави. У міру зростання націоналістичних та популістських рухів у Європі він використовував церкву для створення образу Росії як оплоту традиційних цінностей. А втрата українського патріархату знижує вагу Росії в православному світі і дає їй менше приводів претендувати на звання Третього Риму. Вона також наочно демонструє, до чого можуть призвести його спроби вбити клин між росіянами та українцями.

Небезпека моменту посилюється, з точки зору Financial Times, ще й тим, що все це відбувається на тлі падіння рейтингу Путіна у зв'язку з непопулярною пенсійною реформою. У Києві та на Заході побоюються, що Кремль може застосувати військову силу, аби взяти під свій захист церкви, що залишилися вірними Московському патріархату, і перешкодити їхньому переходу під юрисдикцію патріархату Київського. Потенційно такі дії можуть загрожувати новим кровопролиттям.

Популярність Путіна різко зросла після анексії Криму, нагадує газета, і слабкість російської економіки може підштовхнути кремлівських стратегів до схожого маневру.

Як повідомлялося, 19 квітня Верховна Рада підтримала звернення Президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Українській православній церкві автокефалії.

22 квітня Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд прохання України.

У липні Вселенський патріарх Варфоломій підтвердив намір дарувати українській церкві автокефалію.

7 вересня Вселенський патріарх Варфоломій призначив екзархів для надання автокефалії Українській церкві.

9 жовтня, в Стамбулі почалося засідання Синоду Вселенського патріархату.

11 жовтня Синод Константинопольського патріархату ухвалив рішення про визнання канонічності УПЦ КП та УАПЦ.

Також була знята накладена РПЦ анафема на предстоятеля УПЦ КП Філарета.

Рішенням Синоду в Україні почався процес створення автокефальної церкви.

Джерело

Читайте також