Прем'єр-міністри України та Словаччини виступили проти будівництва Nord Stream-2

10.09.2015 | 15:57
Ярсеній Яценюк, Роберт Фіцо, Братислава, 10 вересня 2015. Фото Андрія Кравченка

Роберт Фіцо: з нас просто роблять ідіотів

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк та прем’єр Словацької Республіки Роберт Фіцо виступили проти будівництва нової лінії газогону Nord Stream-2, яке ініціює Росія.

«Будівництво проекту Nord Stream-2 є антиєвропейським і антиукраїнським проектом», - заявив Арсеній Яценюк по завершенні зустрічі з Робертом Фіцо в рамках робочого візиту до Братислави у четвер, 10 вересня.

Переговори глав урядів тривали 2,5 години, інформує Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету міністрів України.

Яценюк наголосив, що коли був побудований перший газогін  Nord Stream («Північний потік»), «Україна була позбавлена 1,5 мільярда доларів доходів від транзиту газу».

Крім того, наголосив він, «це не принесло жодної додаткової енергетичної незалежності для Європейського Союзу»: «Яка різниця, де брати газ, якщо у вас один і той самий постачальник?».

Український прем’єр наголосив, що будівництво Nord stream-2 означає для Європейського Союзу «втрату можливості прямого постачання газу через територію України по найкоротшому шляху»: «Обсяг таких втрат становить 140 мільярдів кубічних метрів газу, які можуть іти через українську газотранспортну систему».

«Будівництво Nord Stream-2 ставить під загрозу безпеку і безперервність постачання газу до країн Південно-Східної Європи. Це означає монополізацію шляхів постачання природного газу в Європейський Союз, а значить - підняття ціни для кінцевих споживачів в ЄС. Це означає в тому числі і втрати для наших друзів і партнерів словаків близько 800 мільйонів доларів доходів», - сказав Яценюк.

Для України будівництво «Північного потоку-2» , зазначив він, означає «виключення з транзитних поставок до Європейського Союзу»: «Це втрата 2 мільярдів доларів доходів, які ми отримуємо за транзит і безпечне постачання газу до Європейського Союзу».

«Це просто несправедливо ні по відношенню до наших європейських партнерів, ні по відношенню до України», - підкреслив прем’єр-міністр.

Яценюк нагадав, що уряд України ухвалив рішення щодо створення спільного підприємства по оперуванню українською газотранспортною системою: «До 49% спільної компанії по управлінню і модернізації української ГТС може належати компаніям-операторам із країн-членів Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки».

«Укотре звертаюся до наших європейських партнерів. Ви повинні стати партнерами на реальних діях. Давайте спільно оперувати українською газотранспортною системою. Це дасть можливість забезпечити транзит газу в Європейський Союз. Це не дасть можливості російському «Газпрому» мати монополію на європейському ринку. І це дасть змогу реально модернізувати українську ГТС», - сказав глава уряду України.

«Сподіваюся, що Європейська комісія не просто зверне увагу на це, а що буде прийняте правильне рішення, яке відповідає не ціні, а європейським цінностям», - зазначив Яценюк.

У свою чергу, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо сказав: «Газпром» підписав із представниками європейських держав угоди про те, що будуватиметься нова лінія Nord stream. Я хотів би скористатися якимись нормальними висловами, але хочу висловитися експресивно: вони просто роблять із нас ідіотів».

Фіцо наголосив, що це відбувається у той час, коли «в межах Європейської ради роками йшлося про необхідність допомогти Україні, аби вона залишилася країною-транзитером, аби допомогти їй у важкі зимові місяці».

«Йдеться про питання, що стосується транзиту газу у великих обсягах через територію України та Словаччини. І в тому разі, коли цей транзит зупинився б, то Україна не долічиться мільярдів, а Словаччина - сотень мільйонів євро», - наголосив Фіцо.

«Я хочу відхилити аргумент щодо того, що ця угода між «Газпромом» і газовими компаніями Західної Європи є лише питанням бізнесу. Я відкидаю це, тому що ми дуже довго говоримо про геополітичні взаємовідносини і зв'язки. Я переконаний, що західноєвропейські газові фірми, які провадять свою роботу на території країн-членів ЄС, вони зрадили інші європейські держави, зокрема й Словаччину», - заявив словацький прем’єр.

Фіцо поінформував, що порушить це питання перед Європейською радою.

Фото Андрія Кравченка

Читайте також