Танк «Оплот». Виставка озброєнь IDEX-2011 в Абу-Дабі (ОАЕ). Перша демонстрація. Фото Андрія Кравченка

Завод ім. Малишева готовий постачати українській армії танки та БТРи

Державне підприємство «Завод ім. Малишева» – основний виробник бронетехніки в Україні – готове поставляти Збройним силам країни необхідні зараз для війни на Донбасі танки і бронетранспортери.

Про це 4 вересня 2014 року в інтерв'ю ARMIYA’UA заявив новий генеральний директор заводу ім. Малишева Микола Бєлов, коментуючи висловлювання українських військових про великі потреби в техніці та важкому озброєнні для проведення успішної війни на сході України, а також про здатність оборонних підприємств країни своєчасно задовольняти потреби армії.

За словами Бєлова, стан бронетанкової галузі та заводу – єдиного виробника танків в країні – це окрема гостра розмова. Зараз, вважає він, головне для керівника підприємства завдання – оперативно організувати виробництво та поставки різної бронетехніки для армії України.

Важка бронетехніка

Кілька років тому завод налагодив серійне виробництво нових танків «Оплот», має на них дуже важливе іноземне замовлення, а також контракт на 10 машин для Міністерства оборони України.

Ми вважаємо «Оплот» одним з кращих світових зразків і його випуском підтверджуємо статус танкобудівної держави. Це дуже важливо для нас, і за цим наше майбутнє. Але сьогодні головне завдання бачу в тому, щоб уже зараз якнайшвидше дати фронту необхідну техніку.

А це насамперед – наш старенький «революційний» Т-64, що стоїть на озброєнні армії України. У ньому є все – потужний двигун, гарна ходова, достатнє озброєння. Немає хіба що сучасної електроніки. Провівши різного рівня ремонт, ми отримуємо повністю боєздатну і легку в управлінні техніку.

Інший варіант – бойова машина «Булат». Цей новий танк ми отримуємо в результаті глибокої модернізації того ж Т-64. У нас налагоджено серійне виробництво таких машин, але цей процес трохи довший і коштує дорожче. Доведений до необхідного рівня «Булат» майже відповідає сучасним зразкам, зокрема нашому Т-80УД. Причому по всіх основних характеристиках – ходової частини, озброєнню та захисту. І треба сказати, що він оснащений новою керованою ракетою «Комбат», чого немає на озброєнні іноземних аналогів.

Що стосується нинішнього замовлення на модернізацію Т-64 для армії, то мінімальна партія становитиме 10 машин. Залежно від ситуації в зоні АТО замовлення може бути збільшене до 100 одиниць.

Відразу хочу сказати про балачки, що нібито в Харкові знаходяться і «злочинно не використовуються» в АТО 500 танків Т-64.

Дійсно, на одному з ремонтних заводів Міноборони в Харкові перебуває понад 500 старих танків. Але всі вони – у статусі «надлишкового майна», тобто на озброєнні української армії не перебувають. Їхній офіційний стан – 3-4 категорія. Це танки, які колись прийшли на підприємство для капітального ремонту, і ми розуміємо, що вони вже тоді були «убитими». З 1991 року Міністерство оборони України капітальних ремонтів вітчизняних танків не проводило, відповідно, вони там досі й стоять під відкритим небом.

Є неправдою те, що половина цих танків, як дехто говорить,  «за наявності палива та акумуляторів готові поїхати». Це однозначно дезінформація. Те, що ви говорите, справедливо для 2-ї категорії, але 2-ї категорії там немає. Якщо танк стоїть під відкритим небом, якщо не законсервований двигун, то туди потрапляє вода. Взимку мороз розриває метал. Танки, звичайно, можна відновити. Як мінімум потрібно міняти двигун, оптику, електроніку. Ремонт потребує великих вливань запчастин зі складів Міноборони. Вважаю, що доцільніше  використовувати ці машини як джерело комплектуючих для ремонту, відновлення працездатності ще придатних танків.

Легка бронетехніка

У Харкові кілька років тому було налагоджене серійне виробництво нових вітчизняних бронетранспортерів БТР-4. Це розробка Харківського конструкторського бюро ім. Морозова. На базі ХКБМ цей сучасний зразок випускається спільно з заводом ім. Малишева. Наше підприємство постачає двигуни, а також інші вузли та агрегати.

БТР-4 призначений для транспортування особового складу мотострілкових підрозділів та їхньої вогневої підтримки. Бронетранспортер «плаває» на воді і може бути відмінною машиною для сил швидкого реагування та морської піхоти. Важливо, що БТР-4 має модульну конструкцію, яка дозволяє створювати на базі загального шасі ціле сімейство броньованих машин (бронетранспортер, бойова машина піхоти, командирська машина, командно-штабна машини, медична машина та ремонтно-евакуаційна машина). На БТР-4 можуть застосовуватися різні бойові модулі та спецобладнання. Тобто ця машина може бути пристосована до виконання найрізноманітніших бойових та допоміжних завдань.

Крім замовлень на БТРи, ми також очікуємо й інші контракти на легку бронетехніку, зокрема, на виробництво автомобілів «Дозор-Б». Це невеликі броньовані автомобілі, сконструйовані в КБ ім. Морозова.

Про заклики до Заходу надати Україні техніку та озброєння

Якщо це й можливо, то мова може йти про бронеавтомобілі, а не про танки. Постачання танків пов'язане з необхідністю мати бази для техобслуговування та ремонту, наявність запчастин, паливно-мастильних матеріалів, підготовлений персонал. Наприклад, на німецькому «Леопарді» екіпаж складається з чотирьох осіб, у нас – скорочений до трьох. Замість заряджаючого на всіх наших танках встановлено автомат заряджання, і це було зроблено ще кілька десятиліть тому на тому ж Т-64. До того ж є невдалий приклад закупівлі, як кажуть, «за ціною 1 євро», партії «Леопардів» для Польщі. В результаті все призвело до невиправданих витрат, і ці танки, наскільки нам відомо. поляками майже не використовуються.

Про комплектацію

На даний момент щодо комплектації і танків, і бронетранспортерів питань практично не існує. Україна вже давно створила замкнутий цикл виробництва своєї бронетехніки, а якщо проблеми і виникають, то вони вирішуються досить легко і просто, були б гроші.

Крім сказаного, додам, що завод також ремонтує техніку, яка була пошкоджена в зоні АТО, виробляє нові гратчасті екрани для захисту від обстрілу з гранатометів. Як ми розуміємо, зараз це дуже актуально.

Що протистоїть українським танкам?

За наявною інформацією, українська армія в основному сформована танками Т-64 та БМ «Булат». Російські терористи і бойовики використовували спочатку свої Т-64.В останні дні з'явилася інформація, що на територію України заходять танки Т-72. Якщо говорити про старий танк Т-72, ​​то це спрощена версія нашого Т-64. Тому що танк Т-72 створювався як більш простий в експлуатації та призначався на експорт. Танк Т-64 виробництва заводу ім. Малишева використовувався для комплектації елітних частин СРСР і ніколи не експортувався.

Невідомо, чи беруть участь в АТО останні зразки танка Т-72, ​​модернізація яких проведена в російській армії. Поки що відповідної інформації у нас немає. В Росії проводилися модернізації щодо комплексу управління вогнем та двигуну, але особливих переваг, принаймні, з озброєння у них немає.

Мінус для нас у тому, що в нашої армії на озброєнні немає тепловізорів. Я знаю, що останні модернізовані російські танки Т-72 і Т-90 оснащені тепловізорами. Мати тепловізор дуже важливо при сучасному нічному бою. Але виникає питання: а чи була хоча б одна танкова битва? Ні. Основна війна ведеться піхотою проти танків, артилерією і реактивною артилерією. Танки виконують допоміжні функції.

Торкаючись того, настільки сучасна техніка, нагадаю, що танк «Булат» за технічними характеристиками – це аналог нашого Т-80УД та російського танка Т-90. Якщо заходить танк Т-90, то йому потрібно протиставляти принаймні танк «Булат». На нових же «Оплотах» стоять два незалежні тепловізори: один у командира, один у навідника. На танку Т-90 останніх модифікацій тепловізор є лише у навідника, а командир може користуватися ним тільки в режимі дублю.

Слід додати, що з вогневої потужності Росія нічого нового за свої 20 років не винайшла. А у нас все-таки з'явилася ракета «Комбат» (виробництво київського КБ «Промінь»). Дальність ураження такою ракетою – до 5 км, і нею оснащений «Булат» та інші наші танки.

Справа за контрактами та фінансуванням

Завод ім. Малишева готовий працювати в кілька змін, щоб задовольняти потреби української армії і фронту, але потрібні чіткі та конкретні замовлення, підтверджені фінансуванням. За великим рахунком, цього поки що немає. Впритул контактуємо з Міністерством оборони, Національною гвардією, МВС. Нам допомагає «Укроборонпром», тут ми знаходимо і розуміння, і підтримку.

На знімках: бронетехніка виробництва заводу ім. Малишева – танки «Оплот», «Булат», бронетранспортер БТР-4.

Фото Андрія Кравченка