В Україні 5 липня відзначають День Військово-морських Сил
Історія українського флоту сягає сивої давнини. Ми пам’ятаємо морський похід та блискучу перемогу київського князя Олега під Константинополем влітку 907 року
Сьогодні в Україні День Військово-морських Сил Збройних сил та День працівників морського та річкового флоту.
День Військово-морських сил Збройних сил та День працівників морського та річкового флоту встановлені згідно з указами президента від 12 червня 2015 року.
Вперше День ВМС України був відзначений у Севастополі 1 серпня 1997 року. В цей день на колишніх кораблях Чорноморського флоту ВМФ СРСР, що перейшли до складу ВМС України, були урочисто підняті військово-морські прапори України.
День ВМС ЗС України був установлений на прохання Військової ради Військово-морських Сил, на честь перших широкомасштабних навчань українського військового флоту «Море-96» (30 липня – 1 серпня 1996), указом президента від 17 серпня 1996 року. Святкування дня ВМС стало всенародним оглядом бойової готовності українського флоту і визначенням його авторитету як у Севастополі, так і в Україні в цілому. Крім того, воно засвідчило перемогу не лише військових моряків, а всього українського народу у виснажливій боротьбі за флот, за право України бути морською державою. Згодом, згідно з указом президента Ющенка від 24 березня 2006 року День Військово-морських Сил Збройних сил України відзначався щорічно в першу неділю липня.
З 2012 року почали відзначати в останню неділю липня. 2015 року ми знову повернулися до святкування Дня Військово-морських сил Збройних сил України в першу неділю липня. Прикметно, що на липень припадають найзначущі дати в історії українського військового флоту. Так, 5 липня 1918 року був оприлюднений закон про уніформу для українського флоту; 18 липня 1918-го відбулось прийняття закону про Військово-морський прапор України; того ж таки липня 1918 було створено постійнодіюче з’єднання Військово-морського Флоту Української держави – бригада тральщиків.
21 липня 1992 року сторожовий корабель СКР-112 підняв український прапор і перейшов під юрисдикцію України, а 30 липня 1996 року відбулися перші оперативно-тактичні навчання ВМС України під прапором Верховного Головнокомандувача Збройних сил України «Море-96».
А якщо дивитися в зовсім сиву давнину, то не можна не згадати морський похід та блискучу перемогу київського князя Олега під Константинополем у червні - липні 907 року. Нині, у зв’язку з російською окупацією Криму, штаб ВМС України знаходиться в Одесі.
Фото Андрія Кравченка
Морські піхотинці отримають оснащену за стандартами НАТО військову техніку
Битва за Україну, битва за її незалежність завершиться перемогою - Порошенко
Чисельність ВМС до 2020 року збільшиться на 30 бойових кораблів
Основу ВМС складатимуть новітні корвети з можливістю нести на борту ударну зброю
Президент Порошенко заявив про необхідність створення військово-морських сил України
Ядро флоту становитимуть кораблі-носії ударної зброї, берегові ракетні та арткомплекси, а також морська авіація і морська піхота