Україна вшановує пам'ять жертв Голодомору
У суботу, 28 листопада 2015 року, в Україні вшанували пам'ять жертв голодоморів
В історії людства відомі страшні випадки неурожаїв та голодів. Але для українців ця тема є надзвичайно болісною, адже в ХХ сторіччі український народ пережив три голодомори: 1921-1923 рр., 1932-1933 рр. і 1946-1947 рр.
За оцінками істориків, внаслідок цих трагедій померли від 7 до 10 мільйонів українців.
Наймасштабнішим та найжахливішим був голод 1932-1933 років - геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом у ході утвердження соціалістичного сектору економіки в СРСР, підпорядкування суспільства партійно-державним органам влади та встановлення в країні особистої диктатури Сталіна.
Голодомору передували насильницька колективізація сільських господарств, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Терор голодом, що діяв в УРСР протягом 22-х місяців, - це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, на знищення в Україні самостійних селянських господарств - соціально-економічних підвалин української нації. Українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духівництва.
У пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні помирало 24 людини, щогодини - 1440, щодоби - 34 тис. 560. За короткий проміжок часу Москва вбила 4,5 мільйони українців. Упродовж десятиліть голодомор в Україні замовчувався. Дослідження з цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття.
Щороку Український інститут національної пам'яті пропонує спеціальну тему Дня для підкреслення певного аспекту трагедії Голодомору 1932-1933 рр. Цього року такою темою є «Люди Правди» - це ті, хто публікував статті в західній пресі, описував побачене й пережите у щоденниках чи просто фотографував той жах, що відбувався навколо, ризикуючи кар'єрою, свободою або навіть життям. Це журналісти, громадські діячі, політики, вчителі, селяни. Гасло заходів 2015 року - «Щоб світ знав».
Загальнонаціональні заходи до Дня пам'яті жертв Голодомору пройдуть по всій Україні та у 36 країнах світу. Цього дня передбачені жалобні заходи на території Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» у місті Києві, а по всій Україні - проведення тематичних наукових, інформаційних та культурно-мистецьких заходів, виставок, презентацій документів, фото- і відеоматеріалів. Також на території України буде приспущено Державний прапор України та обмежено проведення розважальних заходів.
О 16.00 у кожній домівці й установі українці запалили свічки пам'яті та приєдналися до загальнонаціональної хвилини мовчання.
За матеріалами Укрінформу
На знімках: вшанування жертв голодоморів в Україні. Київ, 28 листопада 2015 р.
Фото Андрія Кравченка