27 років тому українці проголосували за незалежність своєї держави
Втретє за 350 років героїчної та водночас трагічної історії – від Визвольної війни середини ХVІІ століття – Україна здобула самостійність
1 грудня 1991 року в Україні відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною радою України.
За Акт проголошення незалежності України проголосували 346 народних депутатів.
Як нагадує Укрінформ, результатів референдуму з хвилюванням чекали не тільки самі українці, але й цілий світ.
У столицях головних міжнародних гравців планети чудово розуміли, що доля Союзу вирішується в Україні, адже, незважаючи на проголошення Україною незалежності, уже начебто демократична Росія не полишала надій втягнути її до чергового «оновленого союзу».
«Не підтримати незалежність означає підтримати залежність», - таким був головний аргумент тих, хто бачив майбутнє своєї батьківщини тільки у незалежному статусі.
Напередодні референдуму великий вплив мала небайдужа позиція української інтелігенції, зокрема, пристрасне слово Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!».
В анналах історії зафіксовано, що 1 грудня 1991 року 90,32 % виборців дали ствердну відповідь на запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».
Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. Зокрема, в Криму за незалежність проголосували 54,19 % громадян, у Севастополі – 57,07 %, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях волю до власної держави виявили понад 80 % громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях «за» проголосували більш як 95 % громадян.
Втретє за 350 років нашої героїчної і водночас трагічної історії – від Визвольної війни середини ХVІІ століття – Україна здобула самостійність.
Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз як суб’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна.
Уже наступного дня, 2 грудня 1991-го, незалежність України визнали Польща та Канада, 4 грудня – Литва і Латвія.
Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року відбувся в один день з першими виборами Президента України, ним став Леонід Кравчук.
Фото Андрія Кравченка
Союз азербайджанців світу вітає всіх мусульман та український народ зі святом Рамазан
Багато мусульман сьогодні воюють за Україну в ім'я справедливості і моляться Аллаху задля швидкого закінчення війни та Перемоги українського народу
Справа про державну зраду: Верховний Суд залишив без змін вирок Януковичу
Термін відбування покарання президенту-утікачу буде відраховуватися з часу його затримання
30 років Збройним силам України: на варті свободи та незалежності
Сьогодні українська армія посідає 25-е місце серед 138 країну у щорічному рейтингу армій світу
Україна і світ вшановують пам’ять жертв голодоморів
27 листопада по всій країні пройдуть жалобні заходи. О 16:00 у кожній домівці українці запалять свічки пам’яті та приєднаються до загальнонаціональної хвилини мовчання
Революція Гідності. Згадаймо головне
Ніколи не кажіть, що ідеали Майдану сплюндровані, його надії не справдилися, а рішення не виконані. Це – неправда! / Укрінформ підготував матеріал до видатної дати