Верховна Рада ухвалила закон про імпічмент президента України

10.09.2019 | 11:09
Photo Andrew Kravchenko

Законопроєкт був унесений до парламенту президентом Володимиром Зеленським

Верховна рада України 10 вересня ухвалила закон «Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)».

Рішення підтримали 245 народних депутатів при необхідних 226.

Закон передбачає, що ВРУ може усунути Президента з посади в порядку імпічменту виключно у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Процедура імпічменту ініціюватиметься більшістю народних депутатів від конституційного складу.

Також передбачено, що з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування створюватиметься спеціальна тимчасова слідча комісія (ТСК), до складу якої входитимуть народні депутати (з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій та груп), спеціальний прокурор та спеціальні слідчі. ТСК готуватиме висновки та пропозиції за дослідженими обставинами щодо вчинення Президентом державної зради або іншого злочину.

Пленарне засідання ВРУ, на якому розглядатимуться вказані висновки та пропозиції, буде відкритим (за винятком випадків, коли висновки та пропозиції або додані до них матеріали міститимуть інформацію, що становить державну або іншу таємницю, яка охороняється законом).

Після ухвалення рішення про звинувачення Президента парламент звертатиметься до Конституційного Суду (для одержання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування та розгляду справи про усунення Президента з поста в порядку імпічменту) та Верховного Суду (для отримання висновку про те, що діяння, у яких звинувачується Президент, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

Згідно з законом, рішення про імпічмент Президенту ухвалюватиметься лише у разі, якщо висновки КС та ВС засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України.

Рішення вважатиметься ухваленим, якщо за нього проголосує не менш як три чверті народних депутатів від конституційного складу ВР.

Також законом передбачено, що у разі неприйняття Радою постанови про усунення Президента з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту має вибачитися перед главою держави.

Фото (архівне) Андрія Кравченка

Читайте також