Заява Комісії Україна – НАТО Повний текст
«Візит є потужним проявом незмінної підтримки з боку НАТО суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів»
У Києві відбулося засідання Комісії Україна – НАТО. За результатами зустрічі була ухвалена спільна заява.
Повний текст заяви подає пресслужба МЗС.
31 жовтня 2019 року, м. Київ
1. Комісія Україна-НАТО (КУН) зустрілася сьогодні в Києві у присутності Президента Володимира Зеленського і членів Кабінету Міністрів України для обговорення безпекової ситуації в та навколо України, процесу реформ у країні, а також прогресу у партнерстві Україна-НАТО. Наша зустріч відбулася у рамках візиту Північноатлантичної ради в Україну. Північноатлантична рада також зустрілася з членами Верховної Ради України і представниками громадянського суспільства. Цей візит є потужним проявом незмінної підтримки з боку НАТО суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
2. Сьогодні ми обговорили безпекову ситуацію у східній Україні, яка продовжує викликати значне занепокоєння. Країни-члени НАТО привітали відданість Президента Зеленського мирному врегулюванню конфлікту на сході України. Ми підтвердили нашу підтримку врегулювання конфлікту дипломатичними засобами відповідно до Мінських домовленостей, яких мають повністю дотримуватися усі сторони; Росія як сторона, що підписала Мінські домовленості, несе у цьому контексті значну відповідальність. Ми підтримуємо зусилля Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. Ми закликаємо Росію припинити будь-яку політичну, фінансову і військову підтримку воєнізованих формувань і покласти край військовому втручанню у Донецькій та Луганській областях, вивести війська, техніку і найманців з території України і повернутися до Спільного центру з контролю та координації. Ми наголошуємо на важливості безпечного, повного і безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ аж до і включаючи російсько-український державний кордон.
3. Ми вітаємо розведення військ навколо Станиці Луганської і підтримуємо зусилля із розведення на інших визначених ділянках як частину зусиль із повного виконання Мінських домовленостей. Країни-члени НАТО вітають незмінні зусилля України щодо розслідування Об’єднаною слідчою групою збиття рейсу MH17. У питанні збиття літака рейсу MH17 залишається важливим встановити істину, відповідальність та справедливість відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 2166.
4. Ми рішуче засуджуємо і не визнаватимемо незаконну та нелегітимну анексію Криму Росією. Крим є територією України. Ми закликаємо Росію повернути Україні контроль над Кримом. Ми засуджуємо триваюче і масштабне нарощування Росією військового потенціалу в Криму, що є частиною широкомасштабних агресивних дій Росії у регіоні. Країни-члени НАТО глибоко стурбовані порушеннями прав людини та насильством з боку фактичної російської влади в Криму щодо всіх громадян України включно з кримськими татарами і представниками інших місцевих громад. Ми закликаємо Росію надати міжнародним моніторинговим організаціям доступ на територію Криму. Реакція НАТО на незаконні дії Росії в Україні відповідає і слугує підтриманню загальних міжнародних заходів, включаючи санкції. Не може бути жодних «справ у звичному режимі» без чітких, конструктивних змін у діях Росії, що продемонструють дотримання міжнародного права і її міжнародних зобов’язань та відповідальності.
5. Ми вітаємо ту обставину, що як складова погодженого Україною і Росією одночасного обміну в’язнями минулого місяця 24 українських військовослужбовців та 11 інших в’язнів, які утримувалися Росією, змогли повернутися додому. Це – крок у правильному напрямі. Ми закликаємо Росію повернути захоплені кораблі та дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань із забезпечення безперешкодного доступу в порти України в Азовському морі і свободи судноплавства. Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 73/263 від 22 грудня 2018 року, ми закликаємо Росію негайно звільнити та забезпечити повернення в Україну, без будь-яких попередніх умов, українських громадян, незаконно затриманих і засуджених без дотримання вимог міжнародного права, а також усіх тих, хто був перевезений або депортований через міжнародно визнаний державний кордон з Криму до Російської Федерації.
6. Країни-члени НАТО високо оцінили успішне проведення мирних і конкурентних виборів в Україні у 2019 році, які відображають волю українського народу. Українські виборці дали новому уряду та парламенту можливість продовжувати масштабні реформи, які повинні повністю відповідати міжнародним зобов'язанням України. Успіх цих реформ, включно з боротьбою з корупцією, матиме вирішальне значення для закладення фундаменту заможної і мирної України, міцно вбудованої поміж європейських демократій, відданих спільним цінностям, принципам поваги до прав людини, меншин та верховенства права. У зв'язку з цим країни-члени НАТО закликають Україну якнайкраще використовувати, наявні у Комісії Україна-НАТО інструменти, зокрема Річну Національну Програму, задля досягнення мети, що полягає у запровадженні принципів і стандартів НАТО. Стосовно Закону про освіту, прийнятого Верховною Радою у вересні 2017 року, країни-члени НАТО закликають Україну повністю імплементувати рекомендації та висновки Венеційської комісії. Україна зобов’язується це зробити.
7. Країни-члени НАТО вітають вже здобуті досягнення і сподіваються на подальший прогрес у реформуванні сектору безпеки та оборони України, включно з імплементацією Закону про національну безпеку 2018 року. Положення закону про цивільний контроль і демократичний нагляд за сектором безпеки та оборони є наріжною євроатлантичною нормою. Країни-члени НАТО закликали Україну прийняти та впровадити вторинне законодавство, що ґрунтується на Законі про національну безпеку, зокрема про Службу безпеки України, про новий парламентський комітет з нагляду, про розвідку, про державну таємницю та про оборонні закупівлі. Країни-члени НАТО залишаються відданими подальшій постійній підтримці порядку денного України з реформ в секторі безпеки та оборони, включно через Комплексний пакет допомоги (КПД), щоб Україна могла краще забезпечувати її власну безпеку. Сьогодні ми схвалили третій Огляд КПД і надалі приводячи його у відповідність до цілей реформ, спрямованих на запровадження євроатлантичних принципів, на використання кращого досвіду, стандартів і для посилення оперативної сумісності з НАТО. У цьому контексті внески країн-членів Альянсу у цільові фонди НАТО відіграють важливу роль.
8. Чорноморський регіон має стратегічне значення для Альянсу та його партнерів. Країни-члени НАТО вітають розвиток діалогу і співпраці між НАТО і Україною щодо безпеки в Чорноморському регіоні. Відповідно до квітневого 2019 року рішення міністрів закордонних справ НАТО, країни-члени НАТО посилили свою практичну підтримку України, включно зі співпрацею з її Військово-Морськими Силами, ситуаційною обізнаністю, відвідуваннями портів, навчаннями та обмінами інформацією. Вчора ми зустрілися з постійними військово-морськими силами НАТО, які здійснювали візит до Одеси, та із представниками українських Військової та Військово-морської академій - двох установ, які отримують підтримку НАТО. Країни-члени НАТО продовжуватимуть підтримувати зусилля України щодо посилення її стійкості до гібридних загроз, у тому числі шляхом інтенсифікації діяльності в рамках Платформи Україна-НАТО з протидії гібридній війні.
9. Країни-члени НАТО високо цінують суттєвий внесок України в операції Альянсу, у Сили реагування НАТО і навчання НАТО. Ми вітаємо ці зусилля, що демонструють відданість і спроможність України зробити внесок у євроатлантичну безпеку. Ці внески також підвищують рівень нашої оперативної сумісності. Держави-члени Альянсу визнають зацікавленість України до розвитку можливостей поглибленого співробітництва у рамках Ініціативи оперативної сумісності партнерства, і розглянуть це питання у контексті рішень, ухвалених на Уельському, Варшавському і Брюссельському самітах Альянсу.
10. Відповідно до підтверджених Україною прагнень членства в Альянсі, ми дотримуватимемося наших рішень, ухвалених на Бухарестському саміті і подальших самітах. Ми працюватимемо разом задля розвитку та адаптації нашого особливого партнерства під егідою Комісії Україна – НАТО, що зробить внесок у розбудову стабільної, мирної і неподільної Європи. Незалежна, суверенна і стабільна Україна, твердо віддана демократії і верховенству права, є визначальною для євроатлантичної безпеки.
11. Країни-члени НАТО висловили вдячність за теплу гостинність України упродовж візиту.
На знімку: делегація України на атомному авіаносці Військово-морських сил США «Гаррі Трумен» у Середземному морі, грудень 2015 р.
Фото Андрія Кравченка
На Київському безпековому форумі за участю послів держав G7 обговорять результати Самітів Групи Семи та Миру
Про підсумки важливих для України міжнародних форумів говоритимуть посли Великої Британії, Канади, Франції, Європейського Союзу, дипломати, політики
Саміт миру в Швейцарії. Комюніке. Повний текст
«Кількість учасників свідчить про те, що міжнародна спільнота занепокоєна війною в Україні» - Віола Амгерд
Усик – Ф’юрі: вистава, на яку очікує Україна та весь спортивний світ
Прогнози на бій, який уже сьогодні називають історичною віхою в спорті, – у ексклюзивних коментарях відомих представників харківської школи боксу
ПАРЄ визнала Голодомор геноцидом українського народу
Справедливе покарання за всі минулі та нинішні злочини Москви неминуче – президент України Зеленський
Азербайджанці пропонують відкрити в Україні представницта Ічкерії та Татарстану
Нещодавно у Варшаві та Празі відбулася форуми Вільних народів Росії, на яких були напрацьовані шляхи демонтажу російської імперії