Українці 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи

21.11.2020 | 23:44
Photo Andrew Kravchenko

«Ми гідні бути вільними! А найголовніше – ми вільні творити власне майбутнє!», - Епіфаній, митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України

У суботу, 21 листопада, українці відзначають День Гідності та Свободи – одне із знакових свят новітньої історії своєї держави.

Це свято встановлене згідно з Указом Президента Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних та доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований екс-президентом Віктором Януковичем.

Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади (президент Віктор Янукович, прем’єр-міністр Микола Азаров) щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Попрання законодавчо закріплених пріоритетів зовнішньої політики України, якою власне й була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, викликала обурення українців.

Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.

Події розгорталися стрімко та драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» та бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників.

 

 

Але найтрагічнішим було те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тис. поранених. І це була лише ціна 3 місяців Євромайдану. Навесні 2014 року почалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

З нагоди цього Дня в усіх населених пунктах України відбулися традиційні меморіальні заходи – молебні, покладання квітів, панахиди у церквах. У Києві ж уже 7-й рік поспіль на алеї Героїв Небесної Сотні пройшов молебень. Тут же буде запущено флешмоб «Бути гідним», який запропонує ділитися власними враженнями про ті події, про свій досвід у соцмережах.

Президент України Володимир Зеленський сьогодні заочно вшанував пам’ять Героїв Небесної сотні та звернувся до громадськості з промовою.

З Днем Гідності та Свободи українців привітали прем'єр-міністр Денис Шмигаль, голова Верховної ради Дмитро Разумков, предстоятель ПЦУ Блаженніший митрополит Епіфаній, 5-й президент України Петро Порошенко, політики, народні депутати, громадські діячі.

За матеріалами Укрінформу

Фото Андрія Кравченка

Читайте також