Із 16 січня сфера обслуговування в Україні переходить на державну мову

16.01.2021 | 19:03

Один із співавторів закону про функціонування української мови як державної вважає день його прийняття – історичною подією

Із 16 січня 2021 року набули чинності окремі норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які були прийнятими парламентом попереднього скликання.

Нововведення стосуються кожного українця, бо ж вимога говорити українською тепер стосується навіть сфери обслуговування.

Відсьогодні усі надавачі послуг зобов’язані обслуговувати та надавати інформацію в Україні українською мовою. Це, на думку авторів закону надає українській мові захищеності та простору для розвитку та поширення.

Закон був прийнятим ще у 2019 році, втім деякі його норми набувають чинності поступово, є такі, що почнуть діяти аж у 2030 році.

Що стосується статті закону, яка набула чинності сьогодні, то вона зобов’язує підприємства та організації всіх форм власності, у тому числі інтернет-магазини обслуговувати споживачів та надавати інформацію про товари й послуги державною мовою. Інформація може дублюватися іншими мовами, а на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися будь-якою іншою мовою, прийнятною для сторін. Контролювати виконання цих норм буде уповноважений із захисту державної мови та його офіс.

За не дотримання закону передбачене відповідне покарання.

Співавтор мовного закону запорізький нардеп 8-го скликання Ігор Артюшенко називає прийняття закону виправленням помилок минулого, бо ж українська мова зазнала сильних утисків та цілеспрямованого знищення з боку російської імперської, а потім й радянської влади. Згідно з планом окупантів українська мова повинна була зникнути, а вона розвивалася й стала самодостатньою та нарешті – захищеною.

Спогади та оцінку важливості прийняття закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» співавтор Ігор Артюшенко виклав у своєму дописі в Telegram каналі.

Як один зі співавторів мовного закону я добре пам’ятаю, як важко його було лобіювати та просувати його ухвалення в залі ВР.

Бо 300 років бездержавності, російської імперської, а потім і радянської окупації, численних заборон та системних винищень українства, млявої національної політики з 1991 року зробили свою ганебну справу – виховали комплекс меншовартості серед українців та глибоко вкорінили денаціоналізованих манкуртів серед бізнесових та політичних «еліт» держави.

Але завдяки принциповій позиції проукраїнської частини Верховної Ради, наполегливості Миколи Княжицького, Андрія Парубія і, особливо, Петра Порошенка ми змогли проголосувати мовний закон в цілому.

І таким чином виправити помилку та недопрацювання всіх попередніх скликань часів Незалежності.

Сторінка була перегорнута, а українська мова нарешті стала захищеною та отримала можливість для вільного розвитку.

Поступово вводяться норми закону за який я голосував, і вже з 16 січня підприємці та інші суб’єкти господарювання мають здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари та послуги, зокрема через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, українською.

Зрозуміло, що в умовах ідеології «какая разніца» ці норми будуть саботуватися слугами. Тому українцям час об’єднуватися та політично мобілізуватися – це питання виживання нашої нації та безпеки наших життів.

Переходьте на українську та вимагайте виконання законів!

День прийняття закону став для українців історичним, а результат його дії оцінюватимуть наступні покоління.

Джерело

Читайте також